ALTERNATYWY DLA „NIE” – Czyli o tym jak mówić do dziecka

0,50,91,4DSC_12052,231,51,61,7

Twój mały odkrywca biegnie właśnie w stronę zakazanego przedmiotu! Krzyczysz: „nie!”, „nie dotykaj”, „nie wolno”, „nie nie i jeszcze raz nie!!”

Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za to żeby wyznaczać naszym dzieciom granice, nie dlatego ze jesteśmy surowymi rodzicami, tylko z miłości i troski o jego dobro. Dziecko podczas odkrywania świata naprawdę potrzebuje takich zasad. Ważne tylko żeby robić to konsekwentnie i w odpowiedni sposób.

W jaki? A no taki, żeby dziecko nas słyszało.

Po pierwsze drogi rodzicu, zamiast krzyczeć z kanapy głośne „NIE”, wstań, podejdź do dziecka i nakieruj jego zachowanie na inna, równie interesująca aktywność. Maluch na pewno Ci się nie oprze. Dodatkowo wytłumacz mu dlaczego tamta aktywność jest nieodpowiednia, chociażby wydawałoby Ci się to absolutnie bezsensowne. Zapewniam, kiedyś to zrozumie…

Po drugie, jak pewnie każdy z rodziców wie, unikamy wyrażeń o charakterze pejoratywnym! Ohh jakie to trudne, wyrzucić ze słownika negatywne „nie” i szukać w zamian pozytywnych alternatyw. Ale kto mówił ze bedzie łatwo? Ja mylę się nieustannie:)

Dla tych co nie wiedzą, a chcą wiedzieć wyjaśnię: zamiast „nie biegnij” mówimy „idź wolno”, zamiast „nie skacz na łóżku”, mówimy „poskacz na dywanie” itd. Wszystko to po to, bo dziecko nie wie co ma zrobić, kiedy mówimy mu: „nie biegnij”. Dowiaduje się ono wtedy jednie, tylko tego czego ma nie robić. Jego mózg nie słyszy słowa „nie”, odrzuca ten komunikat i wyobraża sobie tylko „biegnij”, w efekcie robiąc dokładnie na odwrót niż to o co prosiliśmy.

2,5DSC_13332,72,752,93,13,33,4

Starajmy się mówić dzieciom to czego od nich oczekujemy, a nie to czego robić nie mogą. A i dzieci będą szczęśliwsze, bo nie będą miały poczucia ze niczego im nie wolno.
To wcale nie jest takie proste i niech nas nie zdziwi, jak szybko dziecko odwzajemni się nam właśnie tym słowem. Staś, zaraz po tym jak zaczął mówić mama, tata, am i mniam, wprowadził do swojego słownika wielkie i dosadne „NIEEE”

A Wy jak radzicie sobie z mówieniem dziecku „nie” ? Czy tylko mi jest tak trudno?

Bibliografia:
„Trening skutecznego zarządzania chaosem. Poradnik dla rodziców małych dzieci” (2008) Fundacja Dzieci Niczyje
„Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy” (2012) Harvey Karp

Written by Izabella